benefit-plus.cz icon

Máte radi výzvy? Potom je pre vás Kysucká cyklomagistrála to pravé. 140 kilometrov náročného terénu v krásnej prírode nie je nič pre začiatočníka, no skúsení cyklisti si užijú každý jeden kilometer tejto magistrály, ktorá je jednou z najdlhších na Slovensku.

Na magistrálu sa napojíte v obci Kotešová, medzi Bytčou a Žilinou. Za pár kilmetrov doputujete do obce Vysoká nad Kysucou a následne do Makova, kde je križovatka cyklociest a môžete si vybrať viaceré varianty. Magistrála ďalej pokračuje do obce Korňa, kde stojí za návštevu Korňanský ropný prameň. Z prameňa vyviera ľahká ropa za doprovu príležitostného bublania a metánových výbuchov a je prírodnou pamiatkou už od roku 1984. Neďaleko prameňa sa nachádza aj ďalšia prírodná pamiatka Megonky, alebo tiež kamenné gule-pieskovkové útvary vajcovitého až guľovitého tvaru. 

Následne vás čaká najnáročnejšia časť magistrály. Highlightom druhej polovice magistrály je výstup nad obec Čierne, odkiaľ je výborný výhľad na tvz. Trojmedzie, teda hranicu medzi Českom, Poľskom a Slovenskom. Z tohto miesta sa viete napojiť aj cyklotrasy vedúce do Poľska. Stúpania a klesania vás dovedú až do Oščadnice, kde môžete využiť reštauračné, či ubytovacie kapacity.

Kysucká cyklomagistrála ďalej pokračuje smerom na Novú a Starú Bystricu až do  Kysuckej dediny, kde sa náchadza aj unikátna historická lesná úvraťová železnica. Stúpanie vás dovedie do sedla Demänová, kde táto cyklomagistrála končí. Dobrá správa je, že cesta pokračuje ďalej napojením na Oravskú cyklomagistrálu, ale o tom až nabudúce. 

Odporúčané články

Inšpirácie

Bicyklom po Slovensku

Po dlhom zimnom období je všetko tak trochu hrdzavé. Reťaze na bicykloch, aj naše kĺby. Nie je to zrovna príjemný pocit. Tak šup, šup, pekne naspäť do kondície. Kedy? Pokojne aj hneď.

Čítať ďalej
Objavujte Slovensko

Liptov - to nie je iba Jasná a korbáčiky

Región Liptov väčšina z nás pozná predovšetkým pre svoje prírodné krásy, typické výrobky zo syra a turistiku. Mnohí z nás však zavítajú maximálne do Jasnej na lyže, či v lete vyšlapú na Chopok. Tento región však ponúka oveľa, než len notoricky známe turistické miesta. Odskočte si teda z červenej turistickej značky za niektorým z našich tipov a užite si svoje zaslúžené voľno na maximum!

Čítať ďalej
Objavujte Slovensko

Na Orave dobre, na Orave zdravo

Návšteva úžasného hradu, kúpanie v priehrade, či jazda dobovou železnicou. To je len krátky zoznam "must see" v tomto najsevernejšom regióne Slovenka.

Čítať ďalej