Na Orave dobre, na Orave zdravo

Návšteva úžasného hradu, kúpanie v priehrade, či jazda dobovou železnicou. To je len krátky zoznam "must see" v tomto najsevernejšom regióne Slovenka.

Dominantou regiónu Orava je bezpochyby Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava. Hrad začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Z pôvodne malej pevnosti z 13.storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. V najstarších priestoroch Horného hradu – v Citadele – je inštalovaná archeologická expozícia a Médiatéka, ktorá mapuje audiovizuálne diela, ktoré sa natočili na Oravskom hrade. Historickú expozíciu tvorí systém stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich dobové zariadenie. Návštevníkov upúta Kaplnka sv. Michala a Klenotnica Oravského hradu, ktoré sú situované v priestoroch Dolného hradu.

Po prehliadke hradu si môžete výlet spestriť plavbou na tradičnej drevenej plti. Tieto plte kedysi súžili na zvážanie dreva až do Budapešti, dnes už sú len turistickou atrakciou. Vyskúšať si tento dávny spôsob prepravy si môžete na približne hodinovej plavbe z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku. 

V jednej z najchladnejších obcí Slovenska sa v lesoch ukrýva technický unikát Oravy. Oravská lesná železnica je historickým skvostom, prezentujúcim pôvodný spôsob prepravy dreva. Trať  v dĺžke 3 kilometre na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935m n. m. vlak prekoná za približne 15 – 20 minút. Tu si urobí prestávku, počas ktorej môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a rozhliadnuť sa na krásnu panorámu oravskej prírody. Po prehliadke nasleduje jazda späť do údolia. Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá približne 1 h a 10 minút.

Orava je ideálnym miestom pre turistov, ktorí hľadajú náročné skalné výstupy, ale aj pre turistov, ktorí preferujú ľahké turistické trasy s miernym prevýšením. Na svoje si prídu aj cyklisti, Orava totiž ponúka takmer 700 km značených trás. 

Náš tip: Za benefitové body si môžete užiť pobyt aj s rodinou vo vodnom svete Aqua Relax Dolný Kubín. Ubytovač sa môžete v štýlovej Zbojníckej kolibe, kde ponúkajú v rámci welnessu aj tzv. Pivné kúpele. Ďalšie možnosti ubytovania, ale aj voľnočasových aktivít za vaše benefitové body nájdete v aplikácii. 

Myslíme na vás

Benefit Plus.

Odporúčané články

Deti

Máte už program na leto?

Prázdninové tábory sú výbornou príležitosťou pre deti, aby sa osamostatnili a zažili niečo bez rodičov.

Čítať ďalej
Rekreačné poukazy

(Vy)cestujte s Benefit Plus!

Nikdy nebolo jednoduchšie vybrať, rezervovať a objednať si svoju dovolenku na Slovensku prostredníctvom Rekreačného poukazu! Do cafetérie Benefit Plus sme integrovali online rezerváciu ubytovania, a tak si teraz môžete vybrať a rezervovať pobyt v stovkách hotelov, penziónov či apartmánov po celom Slovensku.

Čítať ďalej
Objavujte Slovensko

Liptov - to nie je iba Jasná a korbáčiky

Región Liptov väčšina z nás pozná predovšetkým pre svoje prírodné krásy, typické výrobky zo syra a turistiku. Mnohí z nás však zavítajú maximálne do Jasnej na lyže, či v lete vyšlapú na Chopok. Tento región však ponúka oveľa, než len notoricky známe turistické miesta. Odskočte si teda z červenej turistickej značky za niektorým z našich tipov a užite si svoje zaslúžené voľno na maximum!

Čítať ďalej